Pilotoinnit

AnalytiikkaÄly –hankkeessa toteutetaan vuoden 2020 aikana joukko pilotteja, joissa testataan ja tutkitaan hankkeessa kehitettäviä analytiikkatoiminnallisuuksia.

Pilottien osallistujille

Vuoden 2020 aikana hankkeessa toteutetaan pilottitestaus ja tutkimus opiskelijoiden opintojen suunnittelua tukevien työkalujen kehittämiseksi. Hankkeessa pilotointia toteutetaan kolmella eri tavalla:

Opiskelijan työpöydän testaus simulaatioaineiston avulla (Aalto-yliopisto, Oulun yliopisto, Tampereen yliopisto, Lapin yliopisto, Itä-Suomen yliopisto, Turun yliopisto)

Tutustu täältä tutkimuksen infokirjeeseen.

Tutustu täältä tutkimuksen tietosuojailmoitukseen.

Opiskelijan työpöydän testaus opiskelijan opintosuunnitelmatiedon avulla (toistaiseksi Aalto-yliopiston ja Tampereen yliopiston osallistujat)

Tutustu täältä tutkimuksen infokirjeeseen.

Tutustu täältä tutkimuksen tietosuojailmoitukseen.

Opiskelijan Power BI-työkalun testaaminen (Oulun yliopisto)

Tutustu täältä tutkimuksen infokirjeeseen (työkalun pilotointiin osallistuvat).

Tutustu täältä tutkimuksen tietosuojailmoitukseen (työkalun pilotointiin osallistuvat).

Tutustu täältä tutkimuksen infokirjeeseen (kontrolliryhmä).

Tutustu täältä tutkimuksen tietosuojailmoitukseen (kontrolliryhmä).

Mukaan pilottiin?

Opiskelijatyöpöydän pilottitutkimuksiin simulaatioaineistolla kutsutaan mukaan hankekonsortion yliopistoissa opiskelevat kandi- ja maisterivaiheen opiskelijat. Jos haluat osallistua opiskelijatyöpöydän testaukseen, ota meihin yhteyttä:

Aalto-yliopisto: Jiri Lallimo jiri.lallimo@aalto.fi 

Oulun yliopisto: Anni Silvola anni.silvola@oulu.fi 

Tampereen yliopisto: Jussi Okkonen jussi.okkonen@tuni.fi  

Lapin yliopisto: Titta Jylkäs titta.jylkas@ulapland.fi  

Itä-Suomen yliopisto: Satu Turkka satu.turkka@uef.fi  

Turun yliopisto: Janne Mikkola janne.mikkola@utu.fi 

Hankkeen johtaja:  

Kasvatuspsykologian prof. Hanni Muukkonen, hanni.muukkonen@oulu.fi