Testaus ja tutkimus

Kevään 2021 aikana hankeen partneriyliopistojen opiskelijoille ja ohjaajille tarjotaan mahdollisuutta osallistua hankkeessa kehitettyjen työkalujen testaukseen ja tutkimukseen. Opiskelijat ja ohjaajat pääsevät testaamaan uutta työpöytää, sekä kertomaan oman kokemuksensa palvelun käytöstä kehittäjille ja tutkijoille. Opiskelijoiden ja ohjaajien kokemukset ovat meille ensiarvoisen tärkeitä, jotta palveluita voidaan kehittää sujuviksi ja käyttötarpeita vastaaviksi.

Osallistujille

AnalytiikkaÄly-palvelun testaus Aalto yliopiston ja Tampereen yliopiston opiskelijoille

Aalto yliopistossa ja Tampereen yliopistossa opiskelijan on mahdollista testata työkalua omia opintotietojaan hyödyntäen. Tutustu tarkemmin opintorekisteritiedolla toteutettavaan testaukseen lukemalla infokirje.

Tutustu täältä tutkimuksen tietosuojailmoitukseen.

Opiskelijan työpöydän testaus simulaatioaineiston avulla (kaikkien partneriyliopistojen opiskelijat)

Opiskelijoiden on mahdollista testata työkalua testiaineistoa hyödyntäen. Tutustu tarkemmin testiaineistolla toteutettavaan tutkimukseen lukemalla infokirje.

Tutustu täältä tutkimuksen tietosuojailmoitukseen.

Oulun yliopisto: Opiskelijan Power BI-työkalun testaaminen

Tutustu täältä tutkimuksen infokirjeeseen (työkalun pilotointiin osallistuvat).

Tutustu täältä tutkimuksen tietosuojailmoitukseen (työkalun pilotointiin osallistuvat).

Tutustu täältä tutkimuksen infokirjeeseen (kontrolliryhmä).

Tutustu täältä tutkimuksen tietosuojailmoitukseen (kontrolliryhmä).

Ohjaajan työpöydän testaaminen konsortioyliopistoissa

Ohjaajan AnalytiikkaÄly-palvelua testataan kevään 2021 aikana hankekonsortion yliopistoissa. Lisätietoa testauksesta tulossa!

Lisäksi Oulun yliopistossa testataan omaopettajan Power BI -näkymiä opiskelijan kanssa tapahtuvan ohjauksen tukena. Tutkimukseen kutsutaan erikseen Oulun yliopistossa työskenteleviä omaopettajia.

Mukaan testaamaan?

Kehitettyjen työkalujen testauksiin ja tutkimuksiin kutsutaan mukaan hankekonsortion yliopistoissa opiskelevia kandi- ja maisterivaiheen opiskelijoita, sekä opintojen ohjaajia ja opettajia. Jos haluat osallistua opiskelijatyöpöydän testaukseen, ota meihin yhteyttä:

Aalto-yliopisto: Jiri Lallimo jiri.lallimo@aalto.fi 

Oulun yliopisto: Anni Silvola anni.silvola@oulu.fi 

Tampereen yliopisto: Jussi Okkonen jussi.okkonen@tuni.fi  

Lapin yliopisto: Merija Timonen, merija.timonen@ulapland.fi

Itä-Suomen yliopisto: Satu Turkka satu.turkka@uef.fi  

Turun yliopisto: Janne Mikkola janne.mikkola@utu.fi 

Hankkeen johtaja:  

Kasvatuspsykologian prof. Hanni Muukkonen, hanni.muukkonen@oulu.fi